Hem - Hindborg - Dølby Sogne - Skive Provsti - Viborg Stift

HEM HINDBORG DØLBY KIRKER


Sognepræst: Morten Rydal  Brøndumvej 34, 7800 Skive Tlf.nr.: 97 53 10 35 Mail: mry@km.dk

Gudstjenester

 Lidt blandet

Dato

Hem

Hindborg

Dølby

Tjg. præst

14/6

9.00

 

 

Natalia Andresen

21/6

9.00

 

10.30

Rydal Konfirmation)

28/6

10.15

 

 

Rydal

 

Dato

Hem

Hindborg

Dølby

Tjg. præst

5/7

 

10.15

 

Rydal

12/7

 

 

10.15

Rydal

19/7

10.15

 

 

Rydal

26/7

 

9.00

 

Mads Callesen

2/8

 

 

10.15

Hans Erik Apelgren

9/8

9.00

 

 

Natalia Andresen

16/8

 

10.15

 

Rydal

23/8

10.15

 

 

Rydal

30/8

Store

Kirkedag

kl.9.00

i Præstegårdshaven

 6/9

-

 

10.15

Rydal

13/9

 

 

 

Se dagspressen

20/9

9.00

10.15

 

Rydal (Høstgudstjeneste)

27/9

 

 

 

Rydal

30/9  ”Store kirkedag” med morgengudstjeneste i telt i præstegårdshaven.
 


 

Kirkebladet særudgave

Klik og læs

Sogne- og Kirkebladet

Påskegudstjeneste

Skærtorsdag den 9. april blev der holdt påskegudstjeneste på Hem Ældrecenter. Plejehjemmet er lukket for besøg, men personalet fandt på en kreativ løsning, så præst og kirkesanger kunne stå på balkonen og synge og læse ind i stuen, hvor beboerne sad, godt pakket ind i tæpper.
kkkkk
j

uujjjjjjj
kkkkkkk
kkkkk

Obs: er du her på siden på din ipad, så husk at vende og dreje den for en bedre læseoplevelse.

Nye konfirmationstider i Skive provsti sommeren 2020

Ved tvivlsspørgsmål kan man kontakte sin præst.

Kirke

Dato

Klokkeslæt

Hold

Juni

 

 

 

Skive Kirke

lørdag 13. juni

kl. 9

Aakjærskolen 7.a/Mads Callesen

Skive Kirke

lørdag 13. juni

kl. 11

Aakjærskolen 7.b/Jesper Hornstrup

 

 

 

 

Skive Kirke

lørdag 20. juni

kl. 9

Skivehus skole 7.z/Mette Thybo - Mads Callesen

Skive Kirke

lørdag 20. juni

kl. 11

Skivehus skole 7.y/Mads Callesen

Skive Kirke

søndag 21. juni

kl. 9

Skivehus skole 7.x/Jesper Hornstrup

Skive Kirke

søndag 21. juni

kl. 11

Friskolen/Natalia Packert Andresen

Dølby Kirke

søndag 21. juni

kl. 10

Skivehus skole/Morten Rydal

 

 

 

 

August

 

 

 

Egeris Kirke

søndag 9. august

kl. 10.30

Centerklassen/Jeppe Jensen

 

 

 

 

Resen Kirke

lørdag 15. august

kl. 9

Resen skole/Helga Ørgaard

Resen Kirke

lørdag 15. august

kl. 11

Resen skole/Helga Ørgaard

Resen Kirke

søndag 16. august

kl. 9

Resen skole/Helga Ørgaard

Resen Kirke

søndag 16. august

kl. 11

Resen skole/Helga Ørgaard

 

 

 

 

Resen Kirke

lørdag 22. august

kl. 10

Krabbeshus/Jeppe Jensen

Resen Kirke

søndag 23. august

kl. 9

Resen skole/Helga Ørgaard

Resen Kirke

søndag 23. august

kl. 11

Resen skole/Helga Ørgaard

Egeris Kirke

lørdag 22. august

kl. 9

Hold 1 Egeris konf./Anita Engberg

Egeris Kirke

lørdag 22. august

kl. 11

Hold 2/Birgitte Kjær

Egeris Kirke

søndag 23. august

kl. 9

S-klassen/Birgitte Kjær

Egeris Kirke

søndag 23. august

kl. 11

Hold 3/Betty Ahrenfeldt

Estvad Kirke

søndag 23. august

kl. 10

Hold 1 Estvad-Rønbjerg konf./Anita Engberg

Lundø Kirke

lørdag 22. august

kl. 9

Bjarke Møller-Sørensen

Højslev Kirke

lørdag 22. august

kl. 10.45

Bjarke Møller-Sørensen - Barbara Landmark

 

 

 

 

Kobberup Kirke

lørdag 29. august

kl. 9.30

Anna-Christine Elming

Kobberup Kirke

lørdag 29. august

Kl. 11

Anna-Christine Elming

Ørslevkloster Kirke

lørdag 29. august

kl. 10

Jeppe Jensen

Dommerby Kirke

lørdag 29. august

kl. 9

Bjarke Møller-Sørensen - Barbara Landmark

Dommerby Kirke

lørdag 29. august

kl. 10.30

Bjarke Møller-Sørensen - Barbara Landmark

Resen Kirke

søndag 30. august

kl. 10

Birgitte Haahr

 

 

 

 

Foto: Edel Rahn Jepsen

Sidste opdatering 25-06-2020
 

Hjemmeside fra e-hjemmeside.dk